موتور جستجو ( Search Engine ) چیست ؟

موتور جستجو ( Search Engine ) چیست ؟

امروزه،هر سیستمی که در میان حجم عظیمی از اطلاعات موجود، داده‌های خاصی را جستجو میکند، موتور جستجو نامیده می شود. آنچه امروزه به صورت معمول به عنوان موتور جستجو می‌شناسیم، خلاصه‌ شده‌ی عبارت Web Search Engine(موتور جستجوی وب)است که به دلیل فراگیربودن آن، به شکل کوتاه شده‌ی موتور جستجو استفاده می شود. با گسترده تر شدن  دنیای وب و افزایشباورنکردنی تولید محتوا، اهمیت موتورهای جستجو بیش از پیش افزایش یافت و مشاهده میکنیم  که امروزه، موتور جستجوی گوگل به عنوان بهترین موتور جستجوی فعلی در جهان، یکی از بزرگترین نهادهای اقتصادی دنیادر عصر حاظر است. نکته ای که  در مورد موتورهای جستجو حائز اهمیت است، این مورد است که گوگل، که امروز اصلی ترین موتور جستجو در جهان است، در مقایسه با شرکت‌های دیگر مانند آلتاویستا و یاهو،دیرتر از بقیه وارد بازار شده است و نسبت به شرکت های دیگر یک شرکت جدید محسوب می‌شود.

این مورد که غالبا به عنوان یکی از مثالهای کلاسیک در استراتژی مطرح است این موضوع است   که دیرتر وارد یک بازار شدن، همیشه اشکال نیست و می‌تواند به عنوان یک مزیتدر نظر گرفته شود.

جستجو

توضیح در مورد فهرست کننده ( Indexer )

بعد  از عملیات جمع‌آوری اطلاعات به وسیله ی اسپایدر، پیمایشگر اطلاعات را به Indexer  منتقل می کند. ایندکسر اطلاعات ارسالی را تجزیه و تحلیل و طبقه‌بندی می‌کند. عملیات تجزیه و تحلیل اینگونه است که بر اساس تکنیک‌های معین مشخص می‌شود که اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده‌است، در ضمن میزان حجم اطلاعات صفحه و تعداد کلمات و تکرار و مکان کلمات در صفحه و … معین می‌گردد. در واقع، ایندکسر به شکل  کتاب بزرگی است که لیستی از تمامی صفحات وب که به وسیله ی اسپایدر پیدا شده، داخل آن وجود دارد. اگر این صفحات تغییر کنند،  این کتاب با داده ها و اطلاعات جدید به‌روز رسانی می‌شود.

Indexer

نرم‌افزار مورد استفاده موتورجستجو

این نرم‌افزار،  یک برنامه‌ است که میلیون‌ها صفحه‌ی بایگانی‌شده در ایندکسر را گروه‌بندی می کند و مرتبط با  آن چه کاربر جستجو کرده، رتبه‌بندی می‌کند و نتیجه‌ی نهایی را به کاربر نمایش می‌دهد. به طور خلاصه نرم‌افزار موتور جستجو از دوقسمت بانک اطلاعات و سیستم رتبه‌بندی تشکیل شده است.بانک اطلاعاتی، همه ی  ورودی‌ها از طرف ایندکسر را دریافت می کندو پس از  گروه‌بندی و کدگذاری به صورت فشرده شده  آن ها راذخیره می‌کند. موتورهای جستجو غالبا بانک اطلاعاتی (دیتابیس) بسیار گسترده ای دارند.

نرم‌افزار مورد استفاده موتورجستجو

طرز کار به طور کلی

یک موتور جستجو برای پاسخ دادن به درخواست کاربر ،ازخزنده‌ها استفاده می کند و به وسیله ی آن ها به کلیه ی صفحات وب مراجعه کرده، محتوای آن‌ها را می‌خواند و داده های موردنیاز را جمع‌آوری می‌کند. پس از آن، داده ها  به ایندکسرمنتقل می‌شود. ایندکسرداده ها را تجزیه و تحلیلمی کند و آن ها را بر اساس تعدادی از پارامترها و نمایه‌سازیو سپس دسته‌بندی می‌کند. بعد از آن اطلاعات دسته ‌بندی شده، به یک بانک اطلاعاتی تحویل داده  می شود و در آن‌جا، اطلاعات پس از آن که  فشرده‌ شدند ذخیره می‌گردند. بعد از این مراحل موتورجستجو آماده‌ی پاسخگویی به کاربر شده و سیستم رتبه‌بندی موتور جستجو شروع به کار می کند.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *