بی‌اس.بلاگ
Bs.Blog
Robots.txt و نحوه استفاده از آن

روبات‌.تکست Robots.txt چیست؟ روبات‌.تکست (Robots.txt) یکی از فایل‌های مهمی است که در وب سایت‌های اینترنتی استفاده می‌شود. این فایل به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا به موتورهای جستجو اطلاع دهند که کدام صفحات وب‌سایت با موتورهای جستجو موجود در ارتباط نیستند و چه قسمت‌هایی از وب‌سایت باید از این موتورهای جستجو محافظت شوند و ربات آن […]

فهرست مطلب

موضوعات این مقاله

روبات‌.تکست Robots.txt چیست؟

روبات‌.تکست (Robots.txt) یکی از فایل‌های مهمی است که در وب سایت‌های اینترنتی استفاده می‌شود. این فایل به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا به موتورهای جستجو اطلاع دهند که کدام صفحات وب‌سایت با موتورهای جستجو موجود در ارتباط نیستند و چه قسمت‌هایی از وب‌سایت باید از این موتورهای جستجو محافظت شوند و ربات آن را نمی‌تواند فراخوانی کند.

روبات‌.تکست، به اختصار robots.txt، فایل ‌متنی ساده‌ای است که در ریشه‌ی وب‌سایت قرار دارد. با دسترسی به این فایل، موتورهای جستجو می‌توانند بفهمند که کدام صفحات و بخش‌های وب‌سایت قابل‌دسترسی برای آن‌ها است و کدام بخش‌ها برای آن‌ها قابل دست‌رسی نیست.

معمولاً یک فایل robots.txt در هر سایتی وجود دارد و توسط مدیر وب‌سایت تنظیم می‌شود. و علاوه بر آن، یک سایت می‌تواند ویدیوها، تصاویر، صفحات عضویت و فرم‌های تماس و … را کاملاً از دسترسی موتورهای جستجو محافظت کند.

روبات‌.تکست چگونه کار می‌کند؟

بطور کلی، robots.txt با نحوه‌ی کار ربات‌های موتورهای جستجو سازگار است. هر ربات قبل از‌ بازدید از یک صفحه وب، به این فایل مراجعه کرده و سپس صفحاتی که باید بازدید کند را شناسایی می‌کند.

همچنین، به کاربران وب‌سایت کمک می‌کند تا از مواردی مثل جستجو ویندوز اصلی موتورهای جستجو خودداری کنند و موتورهای جستجو را بین پیوندهای خود کاوش کنند.

یکی دیگر از کاربردهای این فایل این است که به موتورهای جستجو خود اجازه می‌دهد تا بازدید از صفحات اکسسسیبل منطبق با پروتکل پیشرفته و مختلف باشد.

برای نمونه، تصور کنید که می‌خواهید سایت خود را برای دو موتور جستجو خاص برای دسترسی هستید. شما می‌توانید از robots.txt برای محدود کردن دسترسی به سایت توسط دیگر موتور‌ها برای آن‌ها کارشناسی شده باشید که امکان رد ربات را ندارند.

چگونه استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از robots.txt به سادگی قابلیت دستیابی است. برای دسترسی به این فایل ، باید به نشانی سایت و پس از آن فایل robots.txt دسترسی پیدا کنید.

معمولاً اولین چیزی که باید در این فایل مشخص شود ممانعت از دسترسی به سایت است. به عنوان مثال، می‌توانید دسترسی به پوشه نام خود را به کلی مسدود کنید و از هیچ کس دیگری به خاطر این کار استفاده نکنید.

در اگر بخشی از سایت خود را می‌خواهید مخصوصا برای موتورهای جستجو که به تنهایی به صورت خودکار است به کارشناسی شده شناور شوید، می‌توانید روش‌های مختلف را برای دسترسی به آن‌ها در این بخش تعریف کنید.

با استفاده از این فایل، شما می‌توانید به راحتی خود را به هدف درست هدایت کنید و از ابزارهای اینترنتی مختلف استفاده کنید تا به بهترین نتیجه رسیدید.