بی‌اس.بلاگ
Bs.Blog
ومپ (WAMP) چیست؟
ومپ (WAMP) چیست؟
ومپ (WAMP) یک سرور محلی آنلاین بدون نیاز به هاست واقعی و یک محیط امن برای فعالیت بر روی وب سایت است1. این نام مخفف کلمات Windows، Apache، MySQL و PHP است.

ومپ (WAMP) یک سرور محلی آنلاین بدون نیاز به هاست واقعی و یک محیط امن برای فعالیت بر روی وب سایت است. این نام مخفف کلمات Windows، Apache، MySQL و PHP است.

Apache محبوب ترین نرم افزار جهان برای وب سرورها است که برای سرویس دهی صفحات وب استفاده می شودMySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده است، وظیفه آن در پشته نرم افزار این است که تمام داده ها، محتوای وب سایت شما، نمایه های کاربر، نظرات و غیره را ذخیره کندPHP زبان برنامه نویسی پیش پردازشگر Hypertext است که وردپرس نیز با آن نوشته شده است و برای توسعه وب می تواند در HTML جاسازی شود.

با استفاده از WAMP، می توانید برنامه های تحت وب خود را به صورت مجازی و آزمایشی اجرا کنید. این امکان را به شما می دهد که بتوانید به صورت آزمایشی صفحات وب را بر روی سیستم خود طراحی و اجرا کنید. برای مثال، پس از نصب ومپ سرور و کپی کردن فایل وردپرس در فایل مورد نظر، به راحتی خواهید توانست یک سایت وردپرسی را به طور کامل طراحی کنید.

با استفاده از WAMP، شما می توانید برنامه های تحت وب خود را به صورت مجازی و آزمایشی اجرا کنید. این امکان را به شما می دهد که بتوانید به صورت آزمایشی صفحات وب را بر روی سیستم خود طراحی و اجرا کنید. برای مثال، پس از نصب ومپ سرور و کپی کردن فایل وردپرس در فایل مورد نظر، به راحتی خواهید توانست یک سایت وردپرسی را به طور کامل طراحی کنید.

به کمک WAMP، شما می توانید برنامه های تحت وب خود را به صورت مجازی و آزمایشی اجرا کنید. این امکان را به شما می دهد که بتوانید به صورت آزمایشی صفحات وب را بر روی سیستم خود طراحی و اجرا کنید. برای مثال، پس از نصب ومپ سرور و کپی کردن فایل وردپرس در فایل مورد نظر، به راحتی خواهید توانست یک سایت وردپرسی را به طور کامل طراحی کنید.

به کمک WAMP، شما می توانید برنامه های تحت وب خود را به صورت مجازی و آزمایشی اجرا کنید. این امکان را به شما می دهد که بتوانید به صورت آزمایشی صفحات وب را بر روی سیستم خود طراحی و اجرا کنید. برای مثال، پس از نصب ومپ سرور و کپی کردن فایل وردپرس در فایل مورد نظر، به راحتی خواهید توانست یک سایت وردپرسی را به طور کامل طراحی کنید.

طریقه نصب ومپ WAMP

  1. دانلود آخرین نسخه نرم افزار WAMP. برای سیستم عامل 64 بیتی، نسخه 64 بیتی و برای سیستم عامل 32 بیتی، نسخه 32 بیتی را دانلود کنید
  2. بر روی setup (تنظیمات) کلیک کنید
  3. بر روی گزینه next (بعدی) کلیک کنید
  4. کنار گزینه I accept the agreement (توافقنامه را می پذیرم) کلیک کرده و سپس روی دکمه ی Next کلیک کنید
  5. در مرحله بعد، مسیر نصب را تعیین کنید این مسیر را به خاطر بسپارید زیرا بعدا باید فایل های سایت را در آن بریزید
  6. در مرحله بعد، کامپوننت های مورد نیاز را تیک بزنید تا نصب شود. مثلا نسخه های مختلف PHP را می توانید انتخاب کنید که نصب شود. یا مثلا پایگاه داده MySQL را می توانید اضافه کنید.
  7. سپس ویزارد اطلاعات تنظیمات شما برای نصب WampServer را نمایش می دهد. در صورت تایید روی install کلیک کنید.
  8. کمی صبر کنید تا نصب انجام شود.
  9. در حین نصب از شما برای تعیین مرورگر و ویرایشگر برای WampServer سوال می شود که می توانید مرورگر یا ویرایشگر مورد علاقه خود را تعیین کنید و یا Yes را بزنید تا پیشفرض ها تعیین شود.
  10. نصب تمام می شود. در پنجره زیر Next را بزنید. سپس برای پایاین دادن به نصب WampServer روی Finish بزنید.

بعد از نصب، WampServer را اجرا کنید. برای اطمینان از درست کار کردن WampServer، لازم است در سمت راست گوشه پایین ویندوز، آیکون سبز رنگ برای WampServer نمایان شود. برای مدیریت WampServer هم می توانید روی آیکون آن کلیک راست کنید. گزینه های مختلفی برای مدیریت WampServer وجود دارد. همچنین برای دسترسی به وب سرویس می توانید در مرورگر آدرس زیر را وارد کنید: http://localhost.

آیا ومپ رایگان هست ؟

بله، WAMP یک نرم افزار رایگان است. این به این معنی است که هر کسی می‌تواند بدون هیچ­گونه پرداخت یا محدودیتی آن را دانلود و استفاده کند. این ابزار رایگان بوده و امکان برنامه‌نویسی و اجرای برنامه‌های تحت وب را به شما می‌دهد. نرم افزار WampServer به صورت رایگان (تحت مجوز GPML) در دو نسخه جداگانه 32 بیتی و 64 بیتی برای ویندوز در دسترس است. Wampserver یک پشته راه حل رایگان برای تنظیم محیط توسعه وب برای برنامه های مبتنی بر PHP است. نرم افزار Wamp یا ومپ سرور, شامل مواردی است که یک نرم افزار متن باز یا همان ( Open-source ) برای اجرا نیاز دارد و Wamp این موارد را در اختیار شما قرار میدهد.

سازگار بودن ومپ WAMP با سیستم عامل ها

WampServer به طور خاص برای سیستم عامل ویندوز طراحی شده است. این نرم افزار در سیستم عامل ویندوز به خوبی کار می کند و با وب سرور Apache که با ویندوز سازگار است کار می کند. اما برای سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس یا MacOS، می توانید از نسخه های مشابهی مانند LAMP (برای لینوکس) یا MAMP (برای MacOS) استفاده کنید