بی‌اس.بلاگ
Bs.Blog
گواهینامه ssl
https و ssl چیست ؟

این روزها اطلاعات ما در دنیای دیجیتالی با استفاده از اینترنت منتقل می‌شود. ما به وسیله تلفن همراه، رایانه تبلت و رایانه شخصی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و اطلاعاتی را مبادله می‌کنیم. برای موردی همچون پرداخت الکترونیکی، معاملات تجاری، مراجعه به صفحات حساس، تقریبا هرگز بدون یک اتصال امن به اینترنت محتمل است که […]

فهرست مطلب

موضوعات این مقاله

این روزها اطلاعات ما در دنیای دیجیتالی با استفاده از اینترنت منتقل می‌شود. ما به وسیله تلفن همراه، رایانه تبلت و رایانه شخصی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و اطلاعاتی را مبادله می‌کنیم. برای موردی همچون پرداخت الکترونیکی، معاملات تجاری، مراجعه به صفحات حساس، تقریبا هرگز بدون یک اتصال امن به اینترنت محتمل است که به مشکلاتی برخورد کنید که می‌تواند بسیار آسیب‌بار باشد. بنابراین، این موضوع باعث اهمیت فراوان SSL (Secure Sockets Layer) شده است.

HTTPS و SSL دو مفهوم مهم در دنیای اینترنت هستند. SSL به عنوان یک فرآیند امن‌سازی استفاده می‌شود، در حالی که HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) یک پروتکل امن است که استفاده از SSL را برای رمزگذاری اطلاعات روی آن وابسته می‌کند.

SSL موجب ایجاد یک اتصال امن با مرورگر کاربر و سرور وب می‌شود. در این فرآیند، اطلاعاتی که بین کاربر و وب‌سایت انتقال می‌یابد، مانند نام کاربری و رمز عبور، برای هر کدام از شخصیت‌ها شیفت‌های موجود در SSL ساخته می‌شود و سپس به طور خودکار برای کاربر و سرور ایجاد می‌شود.

هنگامی که شیفت شده است، تمامی اطلاعاتی که بین مرورگر کاربر و سرور وب جابجا می‌شود، از طریق SSL به صورت رمزگذاری شده انجام می‌شود. این به دلیل مسابقه در سرعت است که SSL فرآیند رمزگذاری را محدود نمی‌کند، بلکه این را برای فرآیندهای کاربردی همچون فرم ثبت نام، پرداخت الکترونیکی و تبادل اطلاعات حساس قابل استفاده می‌کند.

SSL در دو نوع 128 بیت و 256 بیت موجود است. صفحات ایمیلی که با استفاده از گواهینامه امنیتی رمزگذاری شده‌اند، با یک نشان‌گر مانند قفل در مرورگر مشخص می‌شوند و از این جهت امن هستند.

HTTPS از SSL استفاده می‌کند تا به کاربران امکان بدهد که بدون نگرانی از خطرات امنیتی به صفحات وب دسترسی داشته باشند. بر خلاف سایر پروتکل‌های اینترنتی، HTTPS از کدگذاری نوعی مانند گواهینامه امنیتی استفاده می‌کند که از اطلاعات حساس محافظت می‌کند. همچنین، الگوریتم برای رمزنگاری اطلاعات به صورت همزمان برای همه کاربران اعمال می‌شود، بنابراین شخصیت کاربر عاملی برای امنیت و اعتماد به خدمات گواهینامه امنیتی ندارد.

در مورد جزئیات فنی وامنیتی، اینترنت امروز بیشتر برای استفاده از HTTPS و گواهینامه امنیتی مبتنی بر الگوریتم AES-256 (Advanced Encryption Standard 256-bit) است. این الگوریتم توسط NSA ایالات متحده به کار برده شده است و به عنوان یکی از رمزنگاری های بسیار قوی شناخته می‌شود که رمزگذاری اطلاعات بسیار مقاومتری در برابر دور زدن نفوذ برای جنایتکاران دیجیتال ایجاد می کند.

استفاده از HTTPS و SSL می‌تواند به کاربران اطمینان بدهد که اطلاعات حساسی که بین کاربر و سایت وب انتقال می‌یابد، محافظت می‌شود. با استفاده از گواهینامه امنیتی، کاربران می‌توانند از امنیت بالایی برخوردار باشند تا اطلاعات حساس خود را محافظت کنند.

همچنین، استفاده از HTTPS و SSL به عنوان یک اصل امنیتی در بسیاری از صنایع و نوع کسب و کار ها ارزش قائل هستند. مثلاً در نسخه‌های به روز شده از مرورگرهای اینترنتی، دیگر SSL 3.0 پشتیبانی نمی‌شود. بنابراین، این نوع از رمزنگاری به ندرت به عنوان یک راه حل امنیتی برای صفحات وب مورد استفاده قرار نمی گیرد.

در نهایت، استفاده از HTTPS و SSL به کاربران امنیت بیشتری در فضای دیجیتال می‌دهد، یکی از محدودیت‌های مرسوم به عنوان مزایای این فرآیند برشمرده شده است، به همین دلیل این موضوع برای همه اشخاصی که اطلاعات حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار مهم است.